«Японський» страйк у Києві«Японський» страйк у Києві
«Японський» страйк у Києві

«Японський» страйк у Києві


Павло Везденецький
Практично на кожному старенькому київському трамваї з’явився плакат з наступною інформацією: «Пасажир! Знай, що водій цього трамвая третій місяць не отримує зарплатню!»

31.10.2013

Все приховане з часом обов’язково стає явним, і факт затримки заробітної платні працівникам КП «Київпастранс» врешті почав виливатися у протестні дії. Слюсарів, водіїв та кондукторів неможливо нагодувати довідкою з «гарячої лінії» КМДА, де їм повідомляють, що зарплатню за жовтень вже давно перераховано.

Однак, «особливості національного протесту» все ще даються взнаки. Загальновідомо, що українці відрізняються величезною терплячістю і умінням пристосуватися практично до будь-якої влади і будь-якої ситуації. Ці народні риси роблять нас де в чому схожими на японців, які дуже рідко вдаються до класичного страйку із зупинкою виробництва і гучними акціями протесту. Тому японський страйк зазвичай дуже незвичний для нашого ока – робітники працюють як завжди, ще й роблять це мовчки (!), але, натомість, розвішують по всьому цеху транспаранти із вимогами, роблять написи  на своєму спецодязі, тощо.

Аналогічна акція протесту відбулася 31 жовтня на маршрутах Дарницького трамвайного депо – практично на кожному старенькому київському трамваї з’явився плакат з наступною інформацією: «Пасажир! Знай, що водій цього трамвая третій місяць не отримує зарплатню!». Профспілкові активісти довго сперечалися на рахунок того, як реагуватимуть на ці плакати робітники. Адже не є таємницею, що водії (особливо ті, які мешкають у гуртожитках), дуже залякані чиновниками, і уникають будь-яких коментарів щодо затримки платні, якщо їх пропонуть дати «на камеру». Проте, нам не трапилося жодної людини, яка б заперечувала або протидіяла розміщенню плакатів. Хіба що водій єдиного нового на вигляд трамваю на лінії (а, отже, «улюбленець» керівництва) кинувся комусь телефонувати по-мобільному, перелякано доповідаючи про «несанкціоновані плакати»…

Але і водії, і кондуктори спокійно продовжували займатись своєю справою – водій керував трамваєм, кондуктор поспішала продати талони. А багато хто з працівників Дарницького депо без помітного остраху схвально відгукувались про ініціативу – хоча, варто взяти до уваги той факт, що це не вимагало від них якоїсь активної співучасті.

Що ж до пасажирів – вони одразу ж переходили на перебирання кісточок українських високопосадовців і політичних партій. І даремно – оскільки мова йде про системні проблеми нашого суспільства. Затримка зарплати, безлад і побори фіксуються на «Київпастрансі» далеко не перший рік, за різних політиків та режимів. Керівництво цього підприємства успішно пережило Кучму, Ющенка і, схоже, збирається пережити навіть Віктора Федоровича… Запорукою такого довголіття є віра простого робітника в гетьмана, який заходиться «наводити лад» і нещадно каратиме ненависних чинуш – бажано різками і привселюдно. Замість створення потужної незалежної профспілки і реальної боротьби проти тих, хто впродовж багатьох років лізе в робітничу кишеню, люди воліють щоп’ятниці  дивитися шоу Савіка Шустера і наївно вірити в обіцянки опозиції – яка вже Києвом керувала, але в «авгієві стайні» Київпастрансу так і не полізла. Проте, знову урочисто обіцяє навести в місті лад після чергових «виборів».

Однак реальна робота лівих та профспілкових активістів дає свої результати. Сьогоднішня акція вже надзвичайно жваво обговорюється в гуртожитках, курилках і диспетчерських «Київпастрансу» – отже, ще один крок до сильної незалежної профспілки зроблено. Люди починають вірити у ефективність соціальної боротьби.

Павло Везденецький

Читайте по теме: 

Павло ВезденецькийКриві дороги «Київпастрансу»

Андрей МанчукБараки «Олимпийского»

Денис СтроевДед Мороз не приедет – билетов нет 

Георгий Эрман«Мы работали бесплатно»

Степан ГричишинКак готовят приватизацию железных дорог

Леонид АбросимовТраур по железной дороге

Виталий Махинько«Я сам видел, как на людей падали кирпичи»

Cтанислав СергиенкоКривой Рог. Призрак забастовки

Степан ГричишинДороги железные. Реформы убийственные

Михаил РезникЗаробитчане с «Пятака»

Андрей МанчукНечего терять. Протесты «евростроителей»

Дмитрий КолесникГрани заробитчанства

Андрей МанчукИнтервью со Светланой Басковой

Алексей Блюминов«Оккупай «Аэросвит»

Вениамин Тимошенко«Нет приватному небу!»


Підтримка
  • BTC: bc1qu5fqdlu8zdxwwm3vpg35wqgw28wlqpl2ltcvnh
  • BCH: qp87gcztla4lpzq6p2nlxhu56wwgjsyl3y7euzzjvf
  • BTG: btg1qgeq82g7efnmawckajx7xr5wgdmnagn3j4gjv7x
  • ETH: 0xe51FF8F0D4d23022AE8e888b8d9B1213846ecaC0
  • LTC: ltc1q3vrqe8tyzcckgc2hwuq43f29488vngvrejq4dq

2011-2020 © - ЛІВА інтернет-журнал