Військові злочини на Донбасі: «чи буде кара?»Військові злочини на Донбасі: «чи буде кара?»Військові злочини на Донбасі: «чи буде кара?»
Антифашизм

Військові злочини на Донбасі: «чи буде кара?»

Олександр Сімченко
Військові злочини на Донбасі: «чи буде кара?»
Американець піддавав українців звірячим тортурам, а потім вбивав викрадених людей

16.10.2021

Американське видання BuzzFeed News оприлюднило дані щодо розслідування військових злочинів на Донбасі, яке проводить Міністерство юстиції США за участю ФБР. У фокусі слідства опинилася група білих супремасистів, громадян США, які воювали у лавах добровольчих батальйонів та Збройних сил України. Як зазначають журналісти, до цього були причетні принаймні семеро американських бойовиків, які навіть утворили спеціальне тактичне угруповання під кодовою назвою «Плутон».

Неформальним лідером американських нацистів у ВСУ вважався расист Крейг Ленг, який наразі переховується в Україні від американського правосуддя. За даними видання BuzzFeed News, яке посилається на особисті свідчення друзів Ленга, він піддавав мирних українців звірячим тортурам, звинувачуючи їх у сепаратизмі. А потім вбивав викрадених людей та закопував тіла загиблих просто у полі.

Один з свідків пригадує, що Крейг Ленг топив у воді українську жінку, тоді як австрійський нацист Бенджамен Фішер робив їй уколи адреналіну, щоб вона лишалась притомною, а інший іноземець знімав жертву на відео. Такі записи потрапили до рук ФБР, яке отримало докази злочинної діяльності Ленга. До того ж, після пригод в Україні, він вбив на території США подружню пару американців. І може бути причетним до цілої низки злочинів.

«Ультраправі екстремісти зосередили свою увагу на Україні, яка перетворилася на тренувальний майданчик для цих осіб. Під час піднесення ультраправого екстремізму серед білих расистів у Сполучених Штатах зростав інтерес до діяльності українських воєнізованих ультраправих угруповань, які здобули певні успіхи щодо розвитку та активного просування своїх організацій і рухів. Між ними опинилися агресивні неонацисти, зокрема з американського руху Rise Above Movement, які їздили до України, аби знайомитися і тренуватися разом із членами американських ультраправих угруповань, а тоді «експортувати» здобуті навички у Сполучені Штати…

Це розслідування Мінюсту США та ФБР є першою спробою притягти американських добровольців до відповідальності за їхні ймовірні злочини в Україні. Воно спрямоване на боротьбу із військовими злочинами, а також проти ультраправих екстремістів. Адже адміністрація Байдена вже зазначила, що це є одним з її чільних пріоритетів», – пишуть на BuzzFeed News. 

Американська юстиція вимагає від України видачі Крейга Ленга. Як зазначають журналісти, ФБР вже співпрацює у цій справі з Генеральною прокуратурою України, Національною поліцією України та СБУ. До того ж, Верховна Рада нещодавно прийняла законопроект за номером 2689 – про покарання за військові злочини та злочини проти людяності. А він дозволяє притягати до відповідальності військовослужбовців, які вбивали, грабували та катували місцеве населення під час військових конфліктів.

Варто зазначити, що українська «патріотична спільнота» чинила цьому закону шалений опір. Адже, на думку націоналістичних політиків, він відкриває шлях до кримінального переслідування військовослужбовців, яких звинувачують у тяжких та особливо тяжких злочинах проти мирних мешканців на східних теренах України.

Конфлікт на Донбасі точиться починаючи з 2014 року, а викрадення, пограбування та вбивства постійно фіксуються міжнародними спостерігачами. Проте аж до останнього часу українське законодавство блокувало розслідування військових злочинів у колишній зоні АТО, якщо їх зчинили українські військовики. Але відтепер в Україні існує юридична база, яка дозволяє карати за такі правопорушення представників ВСУ. І це викликає в декого неабияке занепокоєння.

«В цьому законі ви сьогодні закладаєте дуже серйозну бомбу проти командирів українських Збройних Сил. Ми з великими складнощами витягли сержанта Марківа, якого схопили, затримали за кордоном. Відповідно до цього закону, який ви зараз проголосуєте, можуть затримати його командира роти, його командира батальйону та командувача Нацгвардією. Уважно читайте документи, які ви вносите до зали!», – обурювався у стінах Верховної Ради Артур Герасимов, співголова парламентської фракції партії Петра Порошенка.

Але ще більшою зрадою стала заява Міжнародного кримінального суду у нідерландському місті Гаага, який офіційно розпочав розслідування військових злочинів в Україні.

Ця новина спричинила у колах українських націоналістів справжню паніку. Адже вони розуміють, що їх можуть притягнути до відповідальності не тільки в Україні, але й на Заході – за допомогою матеріалів моніторингу міжнародних організацій та правозахисних груп, які спостерігають за подіями на Донбасі із самого початку збройного протистояння. А таку роботу проводили в Україні ООН, ОБСЄ, Human Rights Watch, Amnesty International, які неодноразово оприлюднювали дані щодо злочинів українських комбатантів.

І справді, нещодавно таке вже сталося в балканському Косові. Відомі політики на чолі з колишнім прем’єр-міністром та президентом Хашимом Тачі та колишніми спікерами місцевого парламенту були заарештовані міжнародними судовими виконавцями у тій таки Гаазі, за звинуваченням у військових злочинах проти мирного сербського населення. Наразі ці особи лишаються за гратами в Нідерландах. Вони багато років ухилялися від переслідувань за свої кримінальні дії – але час розплати врешті настав.

Цей досвід є актуальним для сучасної України. Складний процес припинення конфлікту на Донбасі в жодному разі не просуватиметься вперед без покарання військових злочинців. А серед них чимало представників Збройних сил України та вояків парамілітарних формувань, які були утворені свого часу націоналістами. Бо саме в них воювали численні ультраправі бойовики – зокрема такі, як Крейг Ленг, на якого полює зараз американська юстиція.

Наразі українська влада уникає справедливого розслідування їхніх злочинів. Проте політична кон’юнктура поступово змінюватиметься. Жахливі вчинки націоналістів обов’язково розслідують за участю міжнародних правозахисників, слідчих та суддів. А жертви злочинів та свавілля, мирні мешканці Сходу, нарешті отримують належну компенсацію. Як моральну, так і матеріальну. 

«Чи буде суд? Чи буде кара?» – запитував свого часу Тарас Шевченко. Певна річ, буде. Навіть у випадку військових злочинів українських військовиків на Донбасі.

Олександр Сімченко

Читайте по теме: 

Володимир ЧемерисАтмосфера для эскадронiв

Эдуард ДолинскийФакельные шествия и антисемитизм в Украине

Юрий ЛатышЭпоха демодернизации

Борис РудьПлохие новости для всех

Станіслав СергієнкоЗвикаємо до насильства

Пер Андерс РудлингЭфраим ЗуроффБорьба за историческую правду о Холокосте в Украине

А. Украинский, А.СлободянюкАфтепати Майдана

Даниэль ЛазарКем был Степан Бандера?

Ґжеґож Россолінські-ЛібеСуспільство не бачить проблеми у неофашистських рухах

Дмитрий МануильскийЗаконы диктатуры

Н. Шешуряк, А. Сiгунцов«Зiгафолк» i сором дивитись у дзеркало


Підтримка
  • BTC: bc1qu5fqdlu8zdxwwm3vpg35wqgw28wlqpl2ltcvnh
  • BCH: qp87gcztla4lpzq6p2nlxhu56wwgjsyl3y7euzzjvf
  • BTG: btg1qgeq82g7efnmawckajx7xr5wgdmnagn3j4gjv7x
  • ETH: 0xe51FF8F0D4d23022AE8e888b8d9B1213846ecaC0
  • LTC: ltc1q3vrqe8tyzcckgc2hwuq43f29488vngvrejq4dq

2011-2020 © - ЛІВА інтернет-журнал