Десять років соціальної боротьбиДесять років соціальної боротьбиДесять років соціальної боротьби
Політика

Десять років соціальної боротьби

Володимир Чемерис
Десять років соціальної боротьби
Такого суб’єкту досі немає, але задля його створення ми працюємо разом з «Лівою»

01.06.2021

«Может быть один взгляд назад
Мне откроет в будущее глаза»

Группа «Воскресение»

Десять років тому одним з головних змістів громадської діяльності була боротьба за свободу зібрань.

Ми мали на той час відносну свободу слова, совісті та об’єднань. Існували різні ЗМІ, які доносили різні точки зору, в тому числі й вкрай опозиційні до тодішнього президента Януковича.

І, як не дивно це виглядає з точки зору сьогоднішньої України, жоден телеканал чи інтернет-сайт не був закритий і жоден журналіст не потрапив до тюрми за державну зраду через те, що висловив свою точку зору. Жодна партія не була заборонена.

З часів «пізнього Кучми», після акції «Україна без Кучми», до Майдану 2013-14 в Україні настала відлига. Відлига у дотриманні громадянських прав.

Найбільшою проблемою було те, що 2009-го уряд Юлії Тимошенко запропонував законопроект N 2450, який обмежував право українців збиратися на мітинги і демонстрації. 2010-го Тимошенко програла вибори. І Партія регіонів, яка натомість владу отримала, взялася цей законопроект зробити законом. Адже для будь-якої влади акції протесту небажані. Принаймні, вони мають бути під контролем.

У відповідь ми організували ініціативу «За мирний протест». Громадянська кампанія привела до того, що законопроект 2450 був провалений – завдяки КПУ й частині Партії регіонів з пам’ятним Михайлом Чечетовим. І тодішня влада, по суті, не мала правових підстав заборонити чи розігнати Майдан, який вибухнув у грудні 2013-го.

Ми чудово розуміли, що влада Януковича є владою великого капіталу, так само, як і влада Кучми, Ющенка і Тимошенко. Просто попередники Януковича представляли інші фінансово-промислові групи з інших регіонів. Але найважливішим було те, аби соціальні рухи в Україні могли висловлювати свої прагнення і свій протест, без тиску і заборон. І у такий спосіб змінювати Україну.

Влітку 2013-го біля Кабміну відбувалися два профспілкові мітинги. Один – луганьских шахтарів з Краснодону, другий – жінок-робітниць з Червонограда на Львівщині. Вони говорили різними мовами, але вимоги їх були однаковими. Скоро обидві акції злилися в одну.

Але можливостями, які надавала українцям свобода зібрань, скористалися не соціальні рухи. Рушіями Майдану 2013-14 стали київська ліберальна офіс-інтелігенція, прозахідна дрібна буржуазія – за активної участі ультраправих.

У січні 2014 я був у Дніпропетровську. Коли Кличко з трибуни Майдану закликав робітників до страйку, представники місцевих профспілок просто запитали: яка нам насправді різниця – Янукович чи Кличко? Що виграють робітники від зміни президента – а що вони втратять, коли влада опиниться у руках прихільників тотальних неоліберальних реформ? Страйку так і не відбулося, адже інтереси робітничого класу України та інтереси київських буржуа принципово різнилися між собою.

Попри це Майдан 2013-14 років, як і усі попередні майдани, мав соціальні причини, і його учасники схвально відгукнулися на соціалістичну по суті програму «10 пунктів», з якою я виступав там 19 січня 2014. Але український лівий рух знаходився в атомарному стані, та був нездатний протистояти ультраправому вуличному і ліберальному політичному домінуванню. І наразі знаходиться у такому самому стані.

З тих пір в Україні наочно втілився роман Оруела. Свобода – це рабство. Мир – це війна. Можна ще додати на 30-ту річницю незалежності України: державна незалежність – це повна державна залежність від Вашингтону.

Люди, які свого часу обурювались і виходили на вулиці з приводу вбивств і переслідувань журналістів, з приводу заборони і розгону мітингів, тепер з піною у роті пояснюють усім нам, що ув’язнення і, навіть, убивства, є правильними. Бо ув’язнюють, катують і вбивають ворогів і агентів – тобто неправильних. І розганяють нацисти мітинги не через судове рішення, а тому, що мітинги проти війни нібито є антидержавними.

Частина тих людей, які в Україні називали себе «лівими», обрали втечу від свободи (майже за Фромом). Бо так безпечніше і комфортніше – з усіх, фізичних і фінансових боків, – у країні переможного фашизму.

Я згадав про те, що відбувалося у нас протягом останніх десять років, у зв’язку з 10-річчям журнала «Ліва» – і не стільки задля мемуаристики. Нам конче необхідно зрозуміти, що треба робити далі. Соціальні причини, які виводили українців не на один Майдан, нікуди не ділися. Із зміною прізвищ президентів вони не зникли, а тільки посилюються із року в рік.

Якщо ці причини не будуть вирішені виборами або парламентським шляхом – а вони виборами і парламентом не вирішуються, як українці вже переконалися у 2019-му році – тоді вони будуть вирішені на Майдані. Байдуже, подобається нам Майдан як явище, або ні.

Бо Україна потребує не ринкових реформ, а соціальних змін. І щоб ці зміни настали – через вибори, Майдан чи повстання – Україні конче потрібен лівий, соціальний політичний суб’єкт.

Такого суб’єкту ще досі немає, але задля його створення ми працюємо разом з «Лівою».

Володимир Чемерис

Читайте по теме:

Андрей Манчук«Ліва». Десять лет спустя

Артем Кирпиченок. Хотим все знать

Ноам ХомскийСова Минервы вылетает в сумерках

Володимир ЧемерисВісім пунктів до зміни системи

Андрей МанчукСто лет запрещенной революции

Дмитрий КолесникКак мы слонов освобождали

Илья ДеревянкоКапитализма с человеческим лицом не будет

Олег ЯсинскийЛевая? Альтернатива? Кризис?

Лори ПенниПочему мы не продадимся

Андрей МанчукCome as you are

Вегабонд БомонтЖертвенное поколение

Юлія МалькінаЯк і чому я пішла наліво 

Андрей Манчук2020-й: все только начинается

Артем КирпиченокОт революционной эпохи к долгой паузе

Славой ЖижекСкромная просьба о просвещенном катастрофизме

Андрей МанчукАпокалипсис сегодня

Иммануил ВаллерстайнВсё рушится, основа расшаталась...

Андрей МанчукЦой и музыка перемен

Александр НефедовПепел «Ассы»

Андрей МанчукПочему я коммунист

Артем КирпиченокМир без левых

Андрей МанчукЧеловек с Майдана


Підтримка
  • BTC: bc1qu5fqdlu8zdxwwm3vpg35wqgw28wlqpl2ltcvnh
  • BCH: qp87gcztla4lpzq6p2nlxhu56wwgjsyl3y7euzzjvf
  • BTG: btg1qgeq82g7efnmawckajx7xr5wgdmnagn3j4gjv7x
  • ETH: 0xe51FF8F0D4d23022AE8e888b8d9B1213846ecaC0
  • LTC: ltc1q3vrqe8tyzcckgc2hwuq43f29488vngvrejq4dq

2011-2020 © - ЛІВА інтернет-журнал